Każdy z nas kupował kiedyś drukarkę, albo przynajmniej ktoś z naszego bliskiego otoczenia to robił. Praktycznie każdy z nas korzysta z niej na co dzień w pracy lub w domu. Wszyscy doskonale wiemy czym jest drukarka i jakie jest jej zadanie. Wkładasz kartkę, klikasz drukuj i chcesz mieć to co na ekranie – wydrukowane na kartce papieru, prawda? Wszystko wydaje się oczywiste, jednak modeli drukarek do wyboru są setki, a może nawet tysiące. Co więc powinniśmy wiedzieć przed zakupem takiego urządzenia i dlaczego jedne kosztują 300zł a inne kilka tysięcy? Zapraszam serdecznie.
Drukarka Laserowa czy Atramentowa?
Jest to tzw. podział główny czyli każda drukarka zawsze będzie należeć do jednej z tych dwóch kategorii. Atrament czy Laser to nic innego jak technika wydruku, każda ma swoje zalety i wady, ale o tym za chwilę. Kiedyś popularna była jeszcze trzecia kategoria: Drukarki igłowe – jednak w dzisiejszych czasach zdecydowanie się już od nich odchodzi, oczywiście można je jeszcze spotkać w niektórych placówkach.
Drukarka Atramentowa
Drukarki Atramentowe to urządzenia na tusze – pewnie kojarzycie te małe buteleczki lub pojemniki z atramentem. Generalna zasada jest taka, że drukarki atramentowe – jako urządzenia – są tanie w zakupie, ale często koszty eksploatacji – czyli koszty tuszy – są droższe i częściej trzeba je wymieniać. Tusze to niewielkie pojemniki pozwalające wydrukować ok. 150-200 stron. Później po prostu kupujemy następny tusz, wymieniamy i tak w kółko. Największą wadą atramentu jest niestety zasychanie. Bardzo często słyszę sytuację “Kupiłem nowy tusz, wydrukowałem jedną stronę, po miesiącu chce drukować, a tu błąd – brak atramentu“. Tak to niestety działa, tusze nieużywane potrafią zaschnąć i nie nadają się do dalszego użytkowania.
Drukarka atramentowa ze względu na swoją niską cenę jest najczęściej wybieranym urządzeniem do drukowania – warto jednak rozważyć przed zakupem takiego urządzenia, czy aby na pewno za 3 miesiące nie będziemy znów szukać drukarki. Serwis takich drukarek zazwyczaj jest nieopłacalny, ponieważ najczęściej zakup nowego urządzenia jest tańszy od prób naprawy i wymiany podzespołów. Urządzenie atramentowe ma więc sens, gdy drukujemy mało (kilka stron tygodniowo), ale często oraz potrzebujemy taniego urządzenia w zakupie. Nie sprawdzi się natomiast, gdy zamierzam drukować rzadko (np. raz w miesiącu) lub po prostu dużo.
Drukarka Laserowa
Drukarki laserowe czyli urządzenia na tonery. W skrócie można by powiedzieć, że jest to odwrotność drukarek atramentowych czyli urządzenia drogie w zakupie, jednak tanie w użytkowaniu. Musimy liczyć się z wydatkiem od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Otrzymujemy jednak w zamian urządzenie, które nie ma problemu z zasychaniem, toner starcza na ok. 2000 stron, więc nie musimy przejmować się wymianą – po prostu zawsze będzie działać.
Musimy powiedzieć tutaj jeszcze o podziale ze względu na kolor wydruku. W drukarkach atramentowych nie ma tego problemu, bo ze względu na niski koszt urządzenia, praktycznie wszystkie drukarki atramentowe drukują w kolorze. Jednak drukarki laserowe dzielimy na urządzenia drukujące monochromatycznie – czyli wydruki tylko biało-czarne, oraz drukujące w kolorze. Najdroższe są oczywiście drukarki laserowe z drukowaniem w kolorze, a jeżeli chcemy do tego, żeby urządzenie skanowało oraz wykonywało kopie, możemy nastawić się, że tysiąc złotych na samo urządzenie może nie wystarczyć.
Tak więc podsumowując:
- Drukarki atramentowe – drukujemy mało, ale często.
- Drukarki laserowe monochromatyczne – drukujemy dużo lub rzadko i wystarczy nam czarny kolor.
- Drukarki laserowe kolorowe – drukujemy dużo lub rzadko w kolorze, ale liczymy się z droższym zakupem.
Urządzenie wielofunkcyjne czy sama drukarka?
Znowu musimy podzielić drukarki na dwie kategorie. Pierwsza to po prostu sama drukarka bez żadnych dodatkowych funkcji. Czasem jednak chcemy, żeby nasze urządzenie dodatkowo potrafiło skanować oraz wykonywać kopie. Mówimy wtedy o Urządzeniu Wielofunkcyjnym.
Od razu powiem, żeby takich urządzeń wielofunkcyjnych się po prostu nie bać. Często w innych dziedzinach jest tak, że jeżeli coś ma za dużo funkcji to częściej się psuje. Przy drukarkach ta zasada zazwyczaj nie obowiązuje. Jedynym minusem urządzeń wielofunkcyjnych w porównaniu do standardowych drukarek jest oczywiście wyższa cena.
Co możemy otrzymać?
Oprócz samej funkcji drukowania w urządzeniu wielofunkcyjnym otrzymujemy dodatkowe funkcje:
Skanowanie
Wkładasz wydrukowaną kartkę papieru, fakturę lub zdjęcie klikasz “skanuj” i po chwili masz to już w wersji elektronicznej na komputerze, laptopie lub pendrive.
Jeżeli wiemy, że będzie skanować duże ilości dokumentów, warto poszukać urządzenia z oznaczeniem ADF (automatyczny podajnik dokumentów). Dzięki niemu nie musimy wkładać do skanera każdej kartki po kolei, tylko wrzucamy cały plik dokumentów (najczęściej ADF obsługuje do 50 kartek) i urządzenie samo przeciąga sobie kartkę po kartce do skanera.
Największym luksusem jaki możemy sobie zapewnić przy dużej ilości skanowania to podajnik o oznaczeniu ARDF. Taki podajnik, nie dość, że sam przerzuca sobie do 50 kartek, to dodatkowo, skanuje je z dwóch stron.
Kopiowanie
Myślę, że większości znana funkcja, czyli wkładasz kartkę do skanera klikasz “kopiuj” i po chwili otrzymujesz identyczną kopię. Urządzenia pozwalają określić ile kopii dokumentu potrzebujesz, oraz jeżeli posiadasz funkcję wydruku w kolorze, to możesz wybrać pomiędzy wydrukiem biało-czarnym, a kolorowym.
Jeżeli mamy więcej niż jedną stronę do skopiowania możemy również używać podajnika ADF (tego samego co do skanowania). Urządzenie przekopiuje nam kilka kartek – jedna po drugiej.
Czy można przekopiować kilka kartek dwustronnie?
Można, potrzebujemy do tego celu urządzenia zarówno z podajnikiem ARDF (żeby zeskanować obie strony) oraz do wydruku dwustronnego funkcji DUPLEX. Moduł ten znajdziemy również w tradycyjnych drukarkach bez funkcji skanu i kopii, zawsze odpowiada on za wydruk dwustronny.
Faks
Ostatnia funkcja o której tutaj wspomnimy to faksowanie. Zanika nam jej użyteczność, podobnie jak wspomniane wcześniej drukarki igłowe. Warto jednak wiedzieć, że niektóre urządzenia wielofunkcyjne posiadają funkcję bezpośredniego wysłania faksu i jeszcze kilka lat temu potrafiło to zdecydowanie ułatwić i przyspieszyć pracę wielu przedsiębiorstwom.
Oznaczenia
Pisałem już o oznaczeniach automatycznego podajnika – ADR oraz o funkcji automatycznego wydruku dwustronnego – Duplex. Teraz chciałbym żebyśmy rozszyfrowali sobie znaczenie literek w modelach drukarek.
Zwróć uwagę, że symbol każdej drukarki jest w identycznym schemacie i zawsze wygląda to następująco:
Producent – Seria – Symbol – Litery. Kilka przykładów, żeby trochę bardziej to rozjaśnić:
Samsung ML 3750 DN lub Brother HL L5100DN lub HP LaserJet M140WE
Producent i seria to nazwy własne, nie wskazują one na żadne funkcje urządzenia. Parametry które możemy wyczytać z samego modelu drukarki zaczynają się na samym końcu, w momencie, gdy kończą się cyfry symbolu. Zasada ta sprawdza się u każdego producenta drukarek, po ostatniej cyfrze zawsze umieszczane są cechy urządzenia. W przypadku tych trzech przykładów od firmy Samsung, Brother oraz HP litery, które czytamy po ostatniej cyfrze modelu to D, N, W oraz E.
I nie są to litery przypadkowe każda litera umieszczona na końcu modelu drukarki ma swoje oznaczenie:
- D – to litera oznaczająca wspomniany wcześniej Duplex, czyli drukarki z literką D na końcu modelu będą miały funkcję wydruku dwustronnego.
- N – to literka pochodząca od angielskiego słowa Network czyli Sieć. Drukarki z tym oznaczeniem posiadają port RJ-45 i mogą drukować z kilku urządzeń w jednej sieci.
- W – to moduł Wi-Fi czyli podłączenie bezprzewodowe do sieci przy użyciu tego modułu.
- E – to ePrint – drukowanie przy użyciu poczty e-mail, obecnie coraz rzadziej używana funkcja
Inne popularne oznaczenia to:
- B – Black czyli drukarka czarno-biała – zamiennie używana z literą M od druku monochromatycznego.
- C – Color czyli drukarka z wydrukiem kolorowym
- BT – Drukarka umożliwia drukowanie przez moduł Bluetooth
- F – Urządzenie z wbudowanym faksem
- MFP / MFC – Multifunction czyli Urządzenie Wielfunkcyjne
- T – od słowa Tray – urządzenie z dodatkowym podajnikiem papieru.
Podsumowanie
I to tyle z najważniejszych informacji, choć muszę przyznać, że jak zaczynałem pisać, to nastawiałem się raczej na krótki wątek. Kończąc – przed samym zakupem drukarki zastanów się jak często będziesz jej używał, jak dużo drukujesz i czy potrzebujesz wydruku w kolorze. W ten sposób określisz główny typ drukarki, jeżeli potrzebujesz dodatkowo skanowania i kopiowania – wybierz urządzenie wielofunkcyjne. Na sam koniec spójrz na model drukarki i odnajdź tam literkę z oznaczeniem funkcji którą potrzebujesz.