Witajcie ponownie w naszej serii „A jaki laptop najlepszy do …?”. Tym razem skupiamy się na temacie niezwykle aktualnym – wyborze odpowiedniego laptopa dla ucznia, który nie tylko pomoże w nauce zdalnej, ale także sprawdzi się w codziennych zastosowaniach. Zważywszy na zbliżający się nowy rok szkolny, przygotowaliśmy dla was poradnik, który pomoże wybrać idealny sprzęt.
1. Jakie mamy potrzeby?
Pierwszym krokiem przed zakupem laptopa jest zrozumienie, do czego głównie będzie on wykorzystywany. Czy laptop będzie używał uczeń podstawówki, liceum, czy może student? Czy będzie służył tylko do nauki, czy może zdarzy się też uruchamianie gier lub inna rozrywka?
2. Wielkość i waga
Lekki i kompaktowy laptop jest szczególnie ważny dla uczniów, którzy często noszą swój sprzęt ze sobą. Z drugiej jednak strony większy notebook oferuje wygodniejszą klawiaturę oraz obszerniejszy ekran. Jako, że szukamy laptopa dla ucznia proponuję zrezygnować z laptopów 13 cali i mniejszych. Skupił bym się na rozmiarze 14 cali, jeżeli planujemy zabierać nasz sprzęt do szkoły / na uczelnię lub w podróże. Główną kategorią w tym przypadku będą jednak laptopy w rozmiarze 15 cali i większe. Duży, wygodny ekran i pełna klawiatura to atuty, które będę kluczowe dla młodych uczniów.
3. Wydajność
Pod względem wydajności warto postawić na laptopa z wystarczającą mocą, by obsłużyć aplikacje edukacyjne, przeglądanie internetu i ewentualnie bardziej zaawansowane zadania. Procesory z serii Intel Core i5 zapewniają dobrą równowagę między ceną a wydajnością, pozwalają również obsługiwać podstawowe gry. Jeżeli planujemy jednak używać sprzętu bardziej profesjonalnie lub gamingowo, powinniśmy zdecydować się na procesory z serii Intel Core i7 oraz dedykowaną kartę graficzną nVidia lub AMD.
4. Pamięć RAM i dysk SSD
Minimum 8 GB pamięci RAM to obecnie standard, jednak warto rozważyć 16 GB, jeśli budżet na to pozwala. Co do dysku, postaw na model SSD – znacznie przyspieszy uruchamianie systemu oraz działanie aplikacji. Przy domowym użytkowaniu komputera zazwyczaj wystarcza dysk o pojemności 120 GB lub 240 GB.
5. Jakość ekranu
Dobry jakościowo ekran z odpowiednią rozdzielczością to podstawa. Warto zwrócić uwagę, żeby nasz laptop miał matrycę matową, a nie błyszczącą (chyba, że ma ekran dotykowy). Unikniemy w ten sposób problemów z odbijającym się światłem. Podstawowa rozdzielczość matryc to 1366×768, jeżeli jednak mamy możliwość decydujmy się na podwyższone rozdzielczości – 1600×900 lub Full HD – 1920×1080, wyświetlane treści na ekranie prezentują się wtedy dużo przejrzyściej.
6. Konieczność kamery i mikrofonu
Biorąc pod uwagę współczesne wymogi nauki zdalnej, wbudowana kamera i mikrofon wysokiej jakości stanowią obowiązkowe elementy laptopa. Dlatego na BWELEKTRO.PL wszystkie sprzedawane laptopy mają wbudowaną kamerę oraz mikrofon.
7. Cena
Ostatecznie budżet ma duże znaczenie. Dobre laptopy edukacyjne zwykle zaczynają się od kilkuset złotych, ale im większy budżet, tym łatwiej znaleźć laptopa spełniającego wszystkie potrzeby.
Polecane modele
Oczywiście wszystkie laptopy prezentowane w naszym sklepie to sprawdzone i pewne modele. Jednak w przypadku poszukiwania laptopa dla ucznia postanowiłem wyróżnić dwa modele, gdyż bardzo często są idealną odpowiedzią na aktualne potrzeby młodszych użytkowników.
- Dell Latitude E5530 – Ponieważ posiada duży ekran, pełną klawiaturę, wbudowaną kamerę z mikrofonem, matrycę w rozdzielczości 1920x1080px i z 8GB pamięci RAM i dyskiem 256GB SSD kosztuje tylko 999zł.
- HP ProBook 650 G1 – Ponieważ ma wszystkie te same parametry jak Dell E5530 + dodatkowo posiada szybszy i mocniejszy procesor.
Oczywiście są to modele bez dedykowanej karty graficznej oraz w dużej – 15 calowej obudowie. Jeżeli szukamy laptopa do bardziej rozbudowanych gier lub prac musimy postawić na coś z mocniejszą kartą graficzną lub zastanowić się nad komputerem stacjonarnym. Tak samo jeżeli planujemy częste przenoszenie laptopa może okazać się, że lepszym wyborem będzie laptop 14 calowy.
Jeżeli szukasz laptopa dla konkretnych wymagań (np. dla 10 latka grającego w Minecraft) napisz do nas, a na pewno pomożemy w wyborze.
Podsumowując, wybierając laptopa dla ucznia, pamiętaj, że nie chodzi tylko o naukę zdalną, ale także o codzienne zastosowania. Dlatego warto znaleźć balans między wydajnością, przenośnością i funkcjonalnością. Powodzenia w nowym roku szkolnym!