Czy zakup używanego laptopa przez internet jest bezpieczny? Na co zwrócić uwagę przed zakupem? Czy trzeba być informatykiem lub specjalistą by kupić używany laptop? Na co uważać kupując używany laptop na allegro? Odpowiedzmy na te kluczowe pytania, które zadaje sobie każdy zastanawiający się jak sprawdzić używany laptop przed zakupem.

Trzeba przyznać, że laptopy bardzo szybko stały się obowiązkowym urządzeniem w każdym domu. Notebook dołączył do telewizora i zyskał miano “must have” wyposażenia elektronicznego codziennego użytku. Dzisiaj ciężko wyobrazić sobie mieszkanie w którym żaden z domowników nie posiadałby laptopa. Co więcej laptop cieszy się zdecydowanie większą popularnością niż telewizor, ponieważ jest urządzeniem osobistym. Telewizor możemy mieć wspólny, ale laptop każdy chce swój prawda?

Zanim jednak laptop trafi do naszego domu trzeba go kupić. Czy kupno laptopa używanego / poleasingowego to dobry pomysł? Zdecydowanie tak, kupno używanego laptopa to wspaniały pomysł, ponieważ pozwala kupić zdecydowanie mocniejszy produkt za niższą cenę. Dobrym porównaniem do takiego zakupu jest wybór samochodu. Mając do wydania powiedzmy 70 000zł wybrałbyś niewielkich rozmiarów, z plastikowym wnętrzem, ale nowy samochód? Czy zdecydowałbyś się jednak na wygodny samochód renomowanej marki, który został wyprodukowany 3 lata temu? Jeżeli w tej sytuacji wybrałbyś samochód używany, to musisz uwierzyć, że z laptopami jest identycznie.

Zakup używanego laptopa wiąże się z zagrożeniami i podobnie jak w przypadku zakupu nowego samochodu, należy podjąć szereg kontroli i zabezpieczeń. Dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o zakupie używanego laptopa, w tym przewodniku zawarliśmy sześć punktów, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem.

Jak sprawdzić używany laptop przed zakupem?

Kupno używanego laptopa to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy i otrzymanie produktu o wyższej wydajności. Jednak ważne jest, aby wiedzieć, na co zwrócić uwagę przed zakupem używanego laptopa.

1. Obudowa laptopa

Obejrzyj dokładnie całą obudowę laptopa pod kątem nieprawidłowości. Możesz to zrobić zarówno przeglądając zdjęcia, jak również oglądając laptopa na żywo. Zwróć uwagę na całą obudowę czyli oprócz klapy górnej, przyjrzyj się dokładnie obudowie wokół klawiatury, klapie dolnej oraz boków laptopa. Sprawdź czy nie ma nigdzie pęknięć lub wgnieceń spowodowanych upadkami. Czasami pęknięcie, choć wydaje się niewielkie, może skrywać uszkodzenie wewnętrzne. Upewnij się, że zawiasy otwierające laptop nie posiadają luzów, a obudowa posiada wszystkie śrubki. Zwróć również uwagę na stan portów USB, HDMI, zasilania, jeżeli posiadają jakiekolwiek ukruszenia może okazać się, że są niesprawne.

2. Stan ekranu i matrycy

Drugim ważnym krokiem jest upewnienie się, że ekran działa prawidłowo. Unikaj laptopów z wypalonymi pixelami, migającymi ekranami czy innymi problemami na wyświetlaczu. Matryca to jeden z droższych elementów każdego laptopa, a jej ewentualna wymiana może mocno pociągnąć po kieszeni. Jeżeli oglądasz laptop osobiście uruchom film i sprawdź, czy możesz mu się dobrze przyjrzeć pod dowolnym kątem, jeżeli kupujesz przez internet zwróć uwagę na zdjęcia zawierające włączony ekran laptopa. Nie powinieneś tam zauważyć żadnych wad.

3. Żywotność baterii

Następnym elementem na który warto zwrócić uwagę jest stan baterii. Generalnie przyjmuje się, że używany laptop ze sprawną baterią powinien wytrzymać minimum 1 godzinę pracy. Zazwyczaj jednak oczekujemy trochę dłuższej żywotności. Na szczęście większość laptopów wytrzymuje już na samym akumulatorze dwie, trzy lub nawet 4 godziny nieprzerwanej pracy. Oprócz samej informacji o baterii zwróć również uwagę na dołączony zasilacz. Ważne, żeby był on oryginalny, duża część uszkodzeń mechanicznych laptopów pojawia się w wyniku zwarcia wywołanego przez tańszy zamiennik.

4. Klawiatura i Touchpad

Przed zakupem laptopa upewnij się, że klawiatura jest w 100% sprawna, oraz posiada polski układ klawiszy (QWERTY). Jeżeli sprzedawca informuje, że w laptopie nie działa tylko jeden klawisz lub część klawiszy zdecydowanie odradzałbym zakup takiego laptopa. Po pierwsze dlatego, że praktycznie niemożliwa jest wymiana tylko jednego klawisza, więc wiąże się to z wymianą całej klawiatury. Co więcej, niestety główną przyczyną uszkodzeń klawiatury w laptopach jest wylana woda, herbata lub kawa. Często okazuje się w takich przypadkach, że zalaniu uległa nie tylko klawiatura, ale również płyta główna laptopa, która znajduje się pod spodem. Natomiast touchpad to jedno z mniej awaryjnych elementów laptopa, generalnie jeżeli sprzedający informuje, że przyciski touchpada i ruch myszy odbywa się bez problemu to możemy być o to spokojni.

5. Porty rozszerzeń i nagrywarki DVD

Kupując używany lub poleasingowy laptop, upewnij się, że porty działają prawidłowo. Na pewno nie chcesz zostać z laptopem, który ma uszkodzony port ładowania lub w ogóle nie ma portów USB. Jeżeli kupujesz osobiście sprawdź port HDMI, gniazdo karty SD (jeśli jest obecne) i wszelkie dodatkowe złącza, których możesz potrzebować. Wypróbuj różne wejścia, takie jak porty USB, gniazda słuchawkowe i port Ethernet. Wiele nowoczesnych laptopów nadal jest wyposażonych w napęd CD/DVD, mimo że prawie nikt już z nich nie korzysta. Sprawdź, czy działa poprawnie. Jeżeli kupujesz używany laptop przez internet zrób to od razu po odebraniu paczki z laptopem. Wymiana płyty głównej, jeżeli okaże się, że któryś z portów jest uszkodzony może być bardzo kosztowna.

6. Kamera internetowa, głośnik, mikrofon, Wi-Fi

W ostatnim punkcie upewnij się przede wszystkim, że wybrany przez Ciebie laptop posiada wbudowaną kamerę internetową, w pełni sprawne głośniki i mikrofon oraz bezproblemowo łączy się z routerem po Wi-Fi. Warto dokładnie doczytać, czy te elementy (szczególnie kamera) na pewno są w Twoim laptopie. Zakup urządzenia bez jednego z tych elementów w dzisiejszych czasach, może generować niepotrzebne, dodatkowe koszty.

Czy warto?

Faktycznie jest kilka elementów na które należy zwrócić uwagę, jednak zastanawiając się czy warto zdecydować się na laptop używany najlepiej spojrzeć na suche liczby, czyli ceny. Aktualnie nowy laptop w markecie możemy kupić pewnie od 2 tysięcy złotych, a ile kosztował laptop poleasingowy, który teraz oferujemy jako używany w cenie 1399zł czyli HP 840 G5? Najtańszą ofertę tego modelu udało mi się znaleźć w cenie 5 049zł.

Patrząc na ten przykład musisz sam odpowiedzieć sobie na pytanie czy mając do wyboru nowy laptop za ponad 2 tysiące złotych wybrałbyś go, czy jednak kupił używany laptop za 1399zł, który jako nowy kosztował ponad 5 tysięcy złotych? Jeżeli widzisz sens w zakupie używanego laptopa, jednak uważasz, że te 6 punktów, jest dosyć trudne do oceny to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość.

W BWELEKTRO.PL nie musisz tego robić, ponieważ my robimy to za Ciebie! Stworzyliśmy specjalną kategorię zawierającą Laptopy używane poleasingowe z gwarancją. Kupując laptopa używanego w tej kategorii masz pewność że:

  1. Laptop posiada obudowę w idealnym stanie, bez żadnych pęknięć czy wgnieceń.
  2. Ekran i matryca nie posiada żadnych widocznych, ani ukrytych wad.
  3. Bateria w tych laptopach trzyma dokładnie tyle ile zostało wypisane w specyfikacji laptopa, czyli najczęściej zdecydowanie dłużej niż 1 godzinę.
  4. Klawiatura i touchpad są w polskim układzie, w 100% sprawne.
  5. Porty rozszerzeń są przetestowane i gotowe do działania
  6. Każdy oferowany przez nas laptop posiada wbudowaną kamerę, mikrofon, głośniki oraz Wi-Fi.

Dodatkowo każdy laptopy używany / poleasingowy zakupiony w BW Elektro posiada:

  1. Oryginalny zasilacz
  2. System Windows ze wszystkimi sterownikami – Laptop gotowy do pracy
  3. Gwarancję 6 lub 12 miesięcy.

Czy zakup używanego laptopa przez internet jest bezpieczny?

Wbrew pozorom zakup używanego laptopa przez internet może okazać się zdecydowanie bezpieczniejszy niż zakup notebooka w sklepie stacjonarnym. To wszystko dzięki ustawie o prawach konsumenta w której zawarto możliwość zwrotu każdego przedmiotu zakupionego przez internet w stanie niezmienionym w ciągu 14 dni od zakupu i to bez podawania przyczyny. W praktyce kupując używany laptop w sklepie internetowym otrzymujemy więc pełne dwa tygodnie na przetestowanie go, a jeżeli pojawią się jakiekolwiek niezgodności, po prostu pakujemy go i odsyłamy do sprzedawcy. Sklepy internetowe są z urzędu zobowiązane zwrócić pieniądze za zwrócony zakup w ciągu 14 dni od daty zwrotu. W BW Elektro na szczęście praktycznie nie zdarzają nam się zwroty zakupów (w całym 2023r. mieliśmy 4 zwroty), ale w każdym przypadku nasi klienci otrzymali zwrot środków w ciągu 3 dni od odebrania przesyłki.

Co ciekawe w przypadku zakupu w sklepie stacjonarnym to samo prawo już nie obowiązuje. Kupując więc laptop używany w sklepie stacjonarnym nie mamy możliwości zwrotu go w ciągu 14 dni bez podawania przyczyny.

Czy trzeba być informatykiem lub specjalistom, żeby kupić używany laptop?

Na szczęście nie, zresztą tak samo jak nie trzeba być mechanikiem, żeby kupić używany samochód 🙂 Po pierwsze wystarczy, że skorzystasz z naszej listy 6 punktów, na które zwrócić uwagę przed zakupem i możesz być pewny, że Twój zakup nie okaże się bublem.

Możesz również skorzystać z naszego sklepu internetowego i wybrać jeden z naszych laptopów używanych poleasingowych z gwarancją. Masz wtedy 100% pewność, że wybrany laptop będzie w doskonałym stanie technicznym.

Możesz również skontaktować się z nami wykorzystując chat – przycisk “Zapytaj nas” lub mailowo pod adresem sklep@bwelektro.pl Odpowiadamy zwykle w ciągu 10-30 minut. Postaramy się wybrać razem z Tobą najodpowiedniejszy sprzęt, który sprosta Twoim wymaganiom.

Czy zakup używanego laptopa na allegro jest bezpieczny?

Przestrzegamy przed szybkim zakupem używanego laptopa na allegro. Jest to duży portal gromadzący na prawdę bardzo wielu różnych sprzedawców i niestety zdarzają się wśród nich, również trochę mniej uczciwi. Tak więc czytajcie dokładnie cały opis aukcji, przeglądajcie wszystkie dodane zdjęcia, sprawdźcie dokładnie dane sprzedawcy, a jeżeli coś wydaje Wam się dziwne / nieprawidłowe korzystajcie z możliwości zadania pytania.

Podsumowanie

Zakup używanego laptopa, może okazać się na prawdę dobrym pomysłem. Na koniec jeszcze raz polecamy przejrzeć naszą nową kategorię z laptopami używanymi i poleasingowymi.

Rekomendowane artykuły